KVALIFIKACE O BCL ZAČALA

V úterý byla rozehrána kvalifikace o postup do hlavní části soutěže Ligy mistrů a v prvním dvojzápase dopadly oba souboje mezi soupeři, kteří pak zamíří do naší skupiny, podle očekávání.

V první kvalifikační skupině mezi sebou soupeří Dinamo Tbilisi, Joventut Badalona, Kataja Basket a Telekom Baskets Bonn, ve druhé Signal Priština, Cmoki Minsk, Budivelnik Kyjev a Nanterres 92. Systém kvalifikace je tříkolový a nejprve se utkají první dva týmy v jednotlivých skupinách. Vítěz se pak střetne s týmem nasazeným přímo do druhého kola (to je ten třetí) a vítěz opět postupuje dál do třetího kola, kde se utká s dalším nasazeným družstvem (poslední ze čtyř).

Celá kvalifikace má velice rychlý průběh a všech šest zápasů se odehraje během 15 dní! To při některých dlouhých přesunech není vůbec jednoduché. Mezi prvním a druhým zápasem uplynulo 48 hodin a za tu dobu se musely oba týmy přesunout do druhé destinace. Což v případě Badalony a Tbilisi není zrovna za humny. Zhruba 4,5 tisíce kilometrů urazí letadlo v nejlepším případě za 8 hodin + nějaké doba strávená v autobuse a na letištích.

V utkání mezi Tbilisi a Badalonou nedošlo k žádnému překvapení a španělský tým zvítězil v obou zápasech, celkově o 32 bodů. Přesto Dinamo Tbilisi bylo minimálně po 50 minut rovnocenným soupeřem. První zápas, který se hrál v Gruzii, nakonec skončil 60:72, po čtvrtinách 17:17, 12:13, 16:17 a 15:25. Tedy rozhodovalo se až v poslední čtvrtině. Druhé utkání ve Španělsku sice skončilo 86:66, ale v poločase byl stav 33:36 pro Dinamo. Pak ještě Gruzínci vedli 38:33, jenže v posledních 17 minutách prohráli 26:46 a z postupu se radovali podle očekávání domácí. Ty teď čeká v pondělí doma zápas s Katajou z Finska a pak tři a půl tisíce kilometrů dlouhý přelet do středního Finska k odvetě. Na cestu mají týmy do středy. Nejrychlejší spoj z Barcelony na letiště do Jyväskylä (50 km od Kataji) to zvládne za 6 hodin.

Ve druhé kvalifikační skupině nebyly mezi místy zápasů tak dlouhé vzdálenosti. Začínalo se v Prištině v Kosovu, kam přijeli Draci z Minsku. Jejich cesta byla dlouhá něco kolem 2000 kilometrů, ale nejrychlejší spoj to zvládá za 7 hodin. Utkání v Prištině se rozhodovalo ve druhé čtvrtině, ve které Minsk dokázal ubránit domácí na třech bodech (3:15), přičemž za 5 minut druhé čtvrtiny dalo každé družstvo po jednom jediném koši. V poločase vedl Minsk 36:26. Ani třetí čtvrtina nebyla žádná útočná přestřelka. Ani jeden z týmů nepokořil desítku v počtu nastřílených bodů. V poslední padlo dvakrát více bodů, ale ani tak ani jedno z družstev nenastřílelo více než 17 bodů. Celý zápas skončil poměrem 50:57 (23:21, 3:15, 7:9, 17:12). Že oba týmy mají nějaký útočný potenciál, ukázal druhý zápas, ve kterém domácí Minsk zvítězil 89:74. Rozhodovalo se ve druhém poločase, po dvaceti minutách byl stav 40:39. Během třetí čtvrtiny se náskok Minsku dostal nad deset bodů a bylo rozhodnuto. Ve druhém kole čeká Cmoki Minsk zápas proti Budivelniku Kyjev.

vloženo: 22.09.2017 23:33 / přečteno: 500x