PŘIJEDE ŽLUTO-ČERNÝ ARIS

PŘIJEDE ŽLUTO-ČERNÝ ARIS

V úterý od půl sedmé večer budou naši hráči skládat reparát v Champions League. Do Nymburka přijede soupeř zvučného jména Aris Soluň a přiveze si s sebou hlučné fanoušky.

Aris Soluň je v řeckém basketbalu značka kvality, který se v posledních třech letech pravidelně umisťuje bezprostředně za řeckou hvězdnou athénskou (pireuskou) dvojicí Olympiakos - Panathinaikos. I z tohoto důvodu lze očekávat zajímavé utkání, které přinese bezesporu pěkně akce i kvalitní obranu. V prvním zápase BCL v této sezoně Aris ubránil doma Zielonu Góru na 64 bodech, méně dala jen Utena v Monaku. Pro náš tým má po prohře v minulém kole utkání mimořádný význam. Nikdo se nechce už v prvních dvou kolech BCL dostat pod tlak. Hráči i celý realizační tým věří, že se bude dařit a že si za vaší vydatné podpory připíšeme první letošní vítězství. Mimo jiné se čekají fanoušci žluto-černých a vzpomínka na loňské souboje fandění v hledišti musí lehce nahánět husí kůži. 

 

Aris Soluň nebo-li Aris Thessaloniki má velice dlouhou historii. Basketbalové sekce byla v klubu založena v roce 1922 a o osm let později obsadil Aris poprvé první místo v domácím mistrovství. Na další úspěch čekal Aris 49 let do roku 1979, kdy se stal podruhé mistrem Řecka a nastartoval asi nejslavnější část své historie. V roce 1979 totiž přichází do Soluně Řek Nick Gallis, narozený v USA řeckým emigrantům. Nick pak v klubu působí až do roku 1992. S Arisem nebo možná Aris s ním získal sedm mistrovských titulů v řadě počínaje rokem 1983. V sezonách 1985 až 1988 neprohrál v lize ani jeden zápas, což bylo 80 zápasů v řadě. I sám Nick se stal sběratelem trofejí. Posuďte sami. Osminásobný mistr ligy, sedmkrát vyhrál pohár, pětkrát byl MVP řecké ligy, jedenáctkrát v řadě nejlepší skórer řecké ligy (za dobu svého působení v Arisu neměl průměr na zápas méně než 30 bodů), osmkrát nejlepší střelec Euroligy. Číslo šest, se kterým Gallis v Arisu hrál, už na žádném jiném hráči tohoto klubu nenajdete. V roce 2013 bylo jeho číslo vyřazeno. Maximálně se velká replika vznáší u střechy haly soluňského klubu, která nese jeho jméno. 

 

V letech 1993 až 1996 klub finančně strádal a dozvuky se projevovaly až do roku 2002, kdy se v lize umísťoval spíše ve druhé polovině tabulky. V sezoně 2002/03 vyhrál Aris FIBA EuroCup Challenge. Za dobrou sezonu můžeme považovat ještě 2006-07, když skončil Aris na 2.místě po základní části. V posledních třech letech opět Aris Soluň míří k vyšším hladinám domácího mistrovství. V posledních třech letech bylo jeho konečnou stanicí semifinále.

 

Na evropské scéně dokázal Aris vyhrát tři různé poháry.  V roce 1993 FIBA Saporta Cup, o čtyři roky později FIBA Korać Cup a v sezoně 2002-03 FIBA EuroCup Challenge. Krom toho v roce 2006 skončil na druhém místě v ULEB Cupu, když ve finále prohrál s Dynamem Moskva. V sezonách 2006/07 a 2007/08 startoval v Eurolize a vždy se probojoval do fáze TOP 16. Od roku 2008 do roku 2012 pak byl Aris účastníkem Eurocupu a třikrát se probojoval do fáze TOP16. Do Eurocupu Aris zasáhl i v předminulé sezoně. V základní skupině obsadil 1.místo (7-3), ve druhé fázi však skončil na nepostupovém 3.místě. V minulé sezoně byl Aris v naší skupině BCL a nakonec skončil o příčku pod námi. Jeho pouť ve dalším kole ukončil francouzský Asvel, stejně jako nám Sassari.

 

Letošní soupiska Arisu se od té loňské liší diametrálně. Většina hráčů je nových, i když někteří nám neznámí nejsou, nový je i trenér. Na lavičku Arisu usedl Panagiotis Giannakis [Janakis], bývalý spoluhráč Gallise, sedminásobný mistr, MVP řecké ligy 1987, nejlepší střelec řecké ligy 1980. Jako trenér vedl především řecké týmy včetně Olympiakosu a řecké reprezentace. V posledních letech byl trenérem Limoges a čínské reprezentace. Jako trenér Maroussi v roce 2003 vedl tým také v Česku, když náš tým startoval ve FIBA EuropeCupu.

 

Trenér Janakis si do svého týmu vybral několik zajímavých hráčů. Soupisku Arisu tvoří převážně Řekové a k tomu je ve výběru 5 Američanů. Řečtí hráči mají většinou hodně zkušeností z mládežnických reprezentací. Například Flionis je mistrem Evropy U18 (2015) a U20 (2017), stejně tak jako jeho spoluhráč Christidis. Zkušení řečtí hráči mají často ve svém kariérním listu Olympiakos, například Vasilopoulos, ten tam hrál sedm let, Athinaiou z Olympiakosu před sezonou přišel. Mezi Američany zaujme Brent Petway, který rok strávil v Harlem Globetrotters, Kyle Weawer má zase za sebou 73 zápasů v NBA a potom celou řadu evropských destinací jako Belgie, Německo, Itálie a Polsko. Pamatovat si můžeme i Kwame Vaughna, vloni hráče Frankfurtu, který nám nasázel za německý tým ve dvou zápasech 31 bodů. 

 
vloženo: 16.10.2017 11:30 / přečteno: 1405x
 
« Zpět
SPONZOŘI Facebook
FIDES
ČEZ
Jansta-Kostka
AUTOSALON LOUDA
LOUDA RENT
ELTODO
Nike
EPL COND
Město Nymburk
Renomia
ENTERIA
Dr. MAX
Fuel&Oil Traders
GABNERIA
Elektro Kutílek
Nota Bene
Pivovar
DP ComTel
Datonet
Zepris
VIS
Inkospor
Wobenzym
Cukrárna Fiala
Crystal Bohemia
Louda Alform
Louda Reality
K&P Systems
Špára STK
Barton
FALDO
FLAMY
Jimsoft s.r.o.
C.L.P.A.
Studio Aleš
CASIA TOUR
hala
XXL
StreetSportLine
Hyundai
Molten
Česká televize
Kooperativa
CEFC
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.