POSTUPOVÁ MATEMATIKA

POSTUPOVÁ MATEMATIKA

Čas, kdy už se blíží rozhodnutí o postupujících týmech ze základní skupiny, se počítá, jaká je postupové šance týmů. Zbývají odehrát dvě kola. Tým Ventspilsu je v už mimo postupové šance, protože zatím nevyhrál ani v jednom zápase a dva týmy před ním Bamberg a Biella mají tři vítězství, a proto je bodově už nemůže dostihnout. 

Pokud vše dopadne v posledních dvou kolech podle papírových předpokladů a našich přání – tedy my vyhrajeme nad Biellou, Bamberg doma nad Ventspilsem a v posledním kole Biella porazí doma Bamberg a my venku Ventspils, budou mít týmy na prvním a třetím místě shodný počet šesti bodů. Potom bude rozhodovat celkové skóre ze zápasů těchto tří týmů (viz následující tabulka)

tabulka odehraných zápasů 

Za předpokladu našeho vítězství v Lotyšsku nám stačí k jistotě postupu devítibodové vítězství nad Biellou. Proč? V případě vítězství o 9 bodů budeme mít na svém kontě rozdílu ve skóre +1 bod a Biella –10 bodů. Tedy budeme na druhém postupovém místě protože Bamberg bude mít +9 a jeho utkání 5.ledna proti Ventspilsu na tom nic nezmění. V posledním kole bude mít Biella šanci poprat se o postup. Nejbližším soupeřem, kterého bude muset předstihnout v rozdílu ve skóre bude náš tým (Biella –10, Nymburk +1), ale protože hraje s Bambergem (+9), budou se body Bielly odečítat od náskoku Bambergu a „přibližování“ obou týmů bude dvakrát rychlejší. Proto pro postup musí Biella vyhrát nejméně o 10 bodů. V tomto případě se nám sice v rozdílu ve skóre nevyrovná (Nymburk +1, Biella 0), ale Bamberg bude mít v rozdílu ve skóre už –1 a tím pádem je ze hry o postup venku.

Pokud bychom nad Biellou vyhráli o větší bodový rozdíl než devět, navyšuje se jen pro postup Bielly výše jejího vítězství nad Bambergem v posledním kole, pro nás už to v podstatě nic neřeší.

Pokud bychom porazili Biellu nižším bodovým rozdílem než devět, budou mít náš eventuální postup v rukou Biella a Bamberg. Například při našem vítězství nad Biellou o 7 bodů a vítězství Bielly o 9 bodů, bude mít Nymburk v rozdílu –1, Bamberg 0 a Biella +1 a postupují oba naši soupeři. Ovšem pokud by Biella vyhrála o 11, srazí do nepostupových vod Bamberg (rozdíl ve skóre: Nymburk –1, Biella +3, Bamberg –2). V případě vítězství Bielly pouze o 6, bude mít Nymburk v rozdílu –1, Bamberg +6 a Biella –2 a postupuje Nymburk a Bamberg. Takto lze kombinovat dál a dál.

Nejkurióznější situace by nastala, pokud bychom my vyhráli o 8 bodů a Biella doma o 9 bodů. Tím by všechny týmy kromě rovnosti bodů měli také stejný bodový rozdíl nula. Potom by se uplatnilo další kritérium postupu a to je bodový rozdíl ze všech zápasů, které všechny tři týmy v základní skupině ve všech zápasech získaly.

Protože možností a kombinací je moc a moc, bude ideální vyhrát nad Biellou o devět, porazit Ventspils a těšit se na další soupeře. 

Pokud jste opravdovými fanoušky basketbalu a chcete v České republice vidět ještě další tři zápasy s kvalitními evropskými týmy, přijdete nás v úterý 5.ledna od 18:00 hodin do pardubické Arény povzbudit.Obrázek


 
vloženo: 27.12.2009 10:17 / aktualizováno: 27.12.2009 13:17 / přečteno: 8031x
 
« Zpět
SPONZOŘI Facebook
FIDES
ČEZ
Jansta-Kostka
AUTOSALON LOUDA
LOUDA RENT
ELTODO
Nike
EPL COND
Město Nymburk
Renomia
ENTERIA
Dr. MAX
Fuel&Oil Traders
GABNERIA
Elektro Kutílek
Nota Bene
Pivovar
DP ComTel
Datonet
Zepris
VIS
Inkospor
Wobenzym
Cukrárna Fiala
Crystal Bohemia
Louda Alform
Louda Reality
K&P Systems
Špára STK
Barton
FALDO
FLAMY
Jimsoft s.r.o.
C.L.P.A.
Studio Aleš
CASIA TOUR
hala
XXL
StreetSportLine
Hyundai
Molten
Česká televize
Kooperativa
CEFC
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.