POSTUPOVÁ MATEMATIKA

POSTUPOVÁ MATEMATIKA

Čas, kdy už se blíží rozhodnutí o postupujících týmech ze základní skupiny, se počítá, jaká je postupové šance týmů. Zbývají odehrát dvě kola. Tým Ventspilsu je v už mimo postupové šance, protože zatím nevyhrál ani v jednom zápase a dva týmy před ním Bamberg a Biella mají tři vítězství, a proto je bodově už nemůže dostihnout. 

Pokud vše dopadne v posledních dvou kolech podle papírových předpokladů a našich přání – tedy my vyhrajeme nad Biellou, Bamberg doma nad Ventspilsem a v posledním kole Biella porazí doma Bamberg a my venku Ventspils, budou mít týmy na prvním a třetím místě shodný počet šesti bodů. Potom bude rozhodovat celkové skóre ze zápasů těchto tří týmů (viz následující tabulka)

tabulka odehraných zápasů 

Za předpokladu našeho vítězství v Lotyšsku nám stačí k jistotě postupu devítibodové vítězství nad Biellou. Proč? V případě vítězství o 9 bodů budeme mít na svém kontě rozdílu ve skóre +1 bod a Biella –10 bodů. Tedy budeme na druhém postupovém místě protože Bamberg bude mít +9 a jeho utkání 5.ledna proti Ventspilsu na tom nic nezmění. V posledním kole bude mít Biella šanci poprat se o postup. Nejbližším soupeřem, kterého bude muset předstihnout v rozdílu ve skóre bude náš tým (Biella –10, Nymburk +1), ale protože hraje s Bambergem (+9), budou se body Bielly odečítat od náskoku Bambergu a „přibližování“ obou týmů bude dvakrát rychlejší. Proto pro postup musí Biella vyhrát nejméně o 10 bodů. V tomto případě se nám sice v rozdílu ve skóre nevyrovná (Nymburk +1, Biella 0), ale Bamberg bude mít v rozdílu ve skóre už –1 a tím pádem je ze hry o postup venku.

Pokud bychom nad Biellou vyhráli o větší bodový rozdíl než devět, navyšuje se jen pro postup Bielly výše jejího vítězství nad Bambergem v posledním kole, pro nás už to v podstatě nic neřeší.

Pokud bychom porazili Biellu nižším bodovým rozdílem než devět, budou mít náš eventuální postup v rukou Biella a Bamberg. Například při našem vítězství nad Biellou o 7 bodů a vítězství Bielly o 9 bodů, bude mít Nymburk v rozdílu –1, Bamberg 0 a Biella +1 a postupují oba naši soupeři. Ovšem pokud by Biella vyhrála o 11, srazí do nepostupových vod Bamberg (rozdíl ve skóre: Nymburk –1, Biella +3, Bamberg –2). V případě vítězství Bielly pouze o 6, bude mít Nymburk v rozdílu –1, Bamberg +6 a Biella –2 a postupuje Nymburk a Bamberg. Takto lze kombinovat dál a dál.

Nejkurióznější situace by nastala, pokud bychom my vyhráli o 8 bodů a Biella doma o 9 bodů. Tím by všechny týmy kromě rovnosti bodů měli také stejný bodový rozdíl nula. Potom by se uplatnilo další kritérium postupu a to je bodový rozdíl ze všech zápasů, které všechny tři týmy v základní skupině ve všech zápasech získaly.

Protože možností a kombinací je moc a moc, bude ideální vyhrát nad Biellou o devět, porazit Ventspils a těšit se na další soupeře. 

Pokud jste opravdovými fanoušky basketbalu a chcete v České republice vidět ještě další tři zápasy s kvalitními evropskými týmy, přijdete nás v úterý 5.ledna od 18:00 hodin do pardubické Arény povzbudit.Obrázek


 
vloženo: 27.12.2009 10:17 / aktualizováno: 27.12.2009 13:17 / přečteno: 7218x
 
« Zpět

30.08.2017    18:00hNejbližší zápas

FIO Banka Jindřichův HradecČEZ Basketball Nymburk
SoupeřFIO Banka Jindřichův Hradec
Kde hrajemeHala Pelhřimov
DružstvoA tým
SoutěžPříprava
Více informacíTermínová listina

Kalendář

DOMAVENKUAKCE
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829 3031   
SPONZOŘI Facebook
ČEZ
EŽP
Město Nymburk
Jansta-Kostka
MICHOVSKY group
JT Banka
Nike
AUTOSALON LOUDA
ENTERIA
AVE
Dr. MAX
MND
EPL Cond
Středočeský kraj
Renomia
Zepris
VCES
VIS
Crystal Bohemia
Inkospor
Elektro Kutílek
Pivovar
DP ComTel
Datonet
Louda Alform
Louda Reality
Nota Bene
Wobenzym
Cukrárna Fiala
Jimsoft s.r.o.
C.L.P.A.
Studio Aleš
heřmanský
hala
Kooperativa
Hyundai
Molten
Česká televize
Špára STK
PRO DOMA STAVEBNINY
Barton
BIOMAG
© 2010 - Copyright by ČEZ Basketbal Nymburk a.s. All rights reserved.